Przyczyny i walka z wilgocią w domu

Grzyby pleśniowe w domu to problem dla zdrowia każdego domownika. Przyczynami powstawania tych grzybów są: wilgoć, zimna i niedogrzane pomieszczenia, przemarzanie ścian i zła wentylacja.

Często na ścianach pojawia się ciemny nalot pleśni. Spowodowany jest dużą wilgotnością w danym pomieszczeniu. A skąd się ona bierze w naszych domach?

Źródeł jest kilka:

A co robić aby pozbyć się wilgoci z domu? W pierwszych pracach powinna być zaplanowana likwidacja mostków cieplnych oraz prawidłowe zadbanie o zewnętrzną izolację termiczną budynku. Nie jest to proste zadanie. Następnie musimy zadbać o prawidłową wentylację w wewnątrz pomieszczeń. Otwieramy częściej okna, najwięcej podczas gotowania, wietrzymy mieszkanie niezależnie od pory roku, a łazienkę otwieramy po kąpieli, aby para ulotniła się na zewnątrz.

Musimy zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Zalecaną temperaturą jest 20°C. Grzyby lubią niskie temperatury, więc kilka kresek w dół przyciągnie pasożyty. Grzyby nie lubią światła, więc ulubionymi zakamarkami są miejsca za szafą, tapczanem czy rogi ściany. Warto odsunąć szafę czy tapczan od ściany, a rogów ściany niczym nie zasłaniać.

Jeśli pojawi się już ciemna plama pleśni na ścianie musimy ją od razu zwalczyć dla zdrowia swojego i całej rodziny. Wiadomo, jakie skutki niosą za sobą grzyby pleśni dla zdrowia człowieka. Dlatego bierzemy się do intensywnej pracy zwalczania wilgoci. Zaopatrujemy się w miskę z wodą, szczoteczką i mydłem lub detergentem, myjemy ścianę. Później musimy skuć tynk w miejscu grzyba i wokół niego. Niszczymy skutecznie ognisko pleśni środkami grzybobójczymi, bo jeśli nie zrobimy tego dokładnie, za jakiś czas znowu wyjdzie. Po całej operacji usunięcia musimy nałożyć przeciwgrzybiczny środek podkładowy, nowy tynk, który kryje podkład i dopiero farbę. Proces długi ale konieczny dla naszego zdrowia.

Powodzenia!