Co musimy wiedzieć na temat okien energooszczędnych?

Montaż okien energooszczędnych powinien gwarantować oszczędność ciepła dwukrotnie większą w porównaniu do standardowej stolarki okiennej. A jakie elementy stolarki mają na to wpływ?

Pierwszym ważnym elementem jest zastosowanie odpowiedniego pakietu szybowego. W oknach energooszczednych jest to pakiet dwukomorowy (3-szybowy) o współczynniku izolacji Ug=0,5 W/m2*K wg EN673 (stosowany u wielu producentów okien energooszczędnych), co daje o 40% więcej zatrzymania ciepła w pomieszczeniu. Pakiet dwukomorowy charakteryzuje się tym, iż między 3 szybami wpuszczany jest gaz szlachetny. Szyby rozdziela się ramkami dystansowymi Master Therm. Ramki dystansowe Master Therm wykonuje się z tworzywa o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych. Pakiety szybowe dodatkowo powlekane są tzw. powłoką niskoemisyjną. Powłoka niskoemisyjna to cienka warstwa pokrywajaca szkło, która pozwala na przepuszczenie wysokotemperaturowych promieni słonecznych o krótkiej fali. Ogólnie rzecz biorąc, powłoka ta pozwala na wpadanie ciepłych promieni słońca i zapobiega im wypadaniu na zewnątrz pomieszczenia.

okna_energooszczedne

Drugim ważnym elementem są profile okienne, a dokładnie ich szerokość, która powinna wynosić 70-90 mm. Taka szerokość pozwala na zastosowanie kilku komór oraz szerszych pakietów szybowych o współczynniku Ug=0,5 W/m2*K i budowie 4/18/4/18/4, w sumie o szerokości 48 mm. Należy pamiętać, iż sama ilość komór nie wpłynie na wysoką energooszczędność okna. W oknach V90+ oraz VR90 Synergy firmy Vetrex zastosowano dodatkowo materiał izolacyjny, który umieszczony w środkowej komorze zapobiega mieszaniu się temperatur pomiędzy komorami.

Kolejnymi elementami mającymi wpływ na enerooszczędność okna są okucia i uszczelki. W oknach pasywnych stosuje się zawiasy ukryte, które montuje się w wewnętrznej płaszczyźnie złożonych profili, oszczędzajac 10% ciepła. Zawiasy ukryte mają także wpływ na wizualny wygląd okna. Natomiast uszczelki zastosowane w trzech płaszczyznach, wykonane są z tworzywa EPDM, które nie odkształca się, nie przemarza, nie traci sprężystości i jest odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Wszystkie te elementy powinny spełnić wszystkie nasze oczekiwania wobec okien energooszczędnych. Nowoczesne technologie, które dużymi krokami wchodzą do naszych domów, powinny nam służyć jak najlepiej.

Oszczędzajmy ciepło dzięki oknom energooszczędnym!

To też może cię zainteresować...