Pora letnio-jesienna to zazwyczaj czas remontu i renowacji elewacji. Elewacja nadaje uroku oraz dociepla mury naszego domu. A z czego sie składa? Elewacja składa się z kilku warstw, ale najważniejsze dla nas są dwie warstwy: termoizolacyjna i dekoracyjna. Każda z warstw ma swoje zadania. Ale proces termomodernizacji jest długi i wymagający wiedzy fachowców. Dlatego warto zaznajomić się z charakterystyką każdej wartwy przed zakupem materiałów czy wynajęciu ekipy budowlanej.
Warstwa termoizolacyjna: najważniejszy element ocieplenia. Do ocieplenia elewacji zazwyczaj używamy wełny mineralnej lub styropiany. Zadaniem tej warstwy jest utrzymanie ciepła wewnątrz budynku w najzimniejsze miesiące, a latem ma chronić dom przed nadmiernym nagrzaniem. Materiały do termomodernizacji mocujemy za pomocą zaprawy klejącej nakładanej wcześniej już oczyszczoną i przygotowaną powierzchnię ścian. Miejca narażone na ciagłe defekty należy wzmocnić siatką zbrojącą z włókna szklanego. Siatkę wtapia się w mur i tym samym wzmacnia strukturę.
Natomiast warstwa dekoracyjna to warstwa na którą składają się tynki i farby. Elementy te są jednocześnie wizytowką naszego domu oraz najbardziej narażone na skutki czynników atmosferycznych. Dlatego muszą być bardzo odporne na szkodliwe czynniki i zawierać właściwości paroprzepuszczalność, hydrofobowość i zdolność do samooczyszczenia. Szeroki wybór farb i tynków na pewno zaspokoi nasze największe obawy. Obawy rozwieje także szeroki asortyment materiałów do elewacji firmy Röben, które dostaniemy w renomowanych składach budowlanych.