Ogród zimowy sezonowy czy całoroczny?

Decydując się na ogród zimowy musimy wiedzieć, że mamy dwa rodzaje ogrodów zimowych: sezonowy i całoroczny. Planując ogród zimowy musimy wiedzieć czym różnią się między sobą, jakie mają przeznaczenie i jakie parametry musi spełniać.

Ogród zimowy sezonowy

Konstrukcja lekka, ponieważ szkieletem kontrukcji są profile wypełnione pojedynczym szkłem, ewentualnie płytami z litego poli­węglanu. Za tym idzie słaba izolacja cieplna, a zimą nie ma jej prawie wcale. Jeśli duża ilość promieni słonecznych zimową porą potrafi nagrzać kontrukcję to będziemy mieli cieplej niż na dworze. Jedynie nasze rośliny w donicach będą miały optymalną temperaturę do życia. Zaletą takiej kontrukcji jest jej lekkość oraz możliwość zamontowania nawet do starego budownictwa nie narażając budynku. Ponadto możemy wykonać ją o dowolnym czasie.

Ogród zimowy całoroczny

W tym przypadku jest inaczej. Naszą konstrukcję można nazwać budową ogródu zimowego. Dlaczego? Dlatego iż taka konstrukcja musi być trwała, nie przepuszczać powietrza i służyć cały rok. Konstrukcja takiego ogrodu składa się z profili i szyb zespolonych wypełnionym argonem (jak w oknach pcv). Nasz ogród musi być ciepły i szczelny. Szczelność na przenikanie wody opadowej i wiatru to niezbędne czynniki użytkowania takiej konstrukcji.

Nasza konstrukcja jest zdecydowanie cięższa w porównaniu do sezonowego ogrodu za sprawą szyb. Dlatego potrzebujemy solidnego wsparcia dzieki przygotowaniu odpowiedniego podłoża dla konstrukcji. Nieprawidłowo przygotowane podłoże może rozszczelnić konstrukcję i doprowadzić do pękania szyb. Montowanie ogrodu do budynku również powinno zachować standardy bezpieczeństwa.

Konstrukcje ogrodów mogą mieć różne kształty łuku, prostokąta czy innej bryły. Kształt zależy od bryły budynku oraz pomysłowości konstruktora.

ogródzimowy2

Ogród zimowy to wspaniała sprawa dla osób ceniących piękne widoki na okolice i niebo.

To też może cię zainteresować...