Co ma wpływ na cenę okien drewnianych i plastikowych?

Ceny okien drewnianych są wyższe niż plastikowe. Każdy o tym wie. Najbardziej wiedzą o tym inwestorzy, którzy dzięki plastikowej stolarce okiennej zaniżają koszty budowy. Wybierają standardowe, białe okna, o najmniejszej licznie komór, co wiąże się z ich parametrami izolacji termicznej. Są to okna głównie uchylno-rozwierne, z klamką i mikrowentylacją. Oczywiście w stolarce okiennej drewnianej także obowiązują standardowe okna, ale są znacznie wyższej cenie niż standard w plastiku. Co zatem wpływa na wysokość cen okien drewnianych i plastikowych?

Jeśli chodzi o okna drewniane to kluczowym aspektem jest rodzaj drewna użytego do produkcji. Materiał jaki stosują producenci okien to sosna, świerk i mahoń oraz dąb i meranti. To standardowe drewna jakich używa się w naszym kraju. I w przypadku ramy z litej sosny możemy dopłacić do 20% więcej niż w standardowej wersji. W przypadku dębu zapłacimy o 35-65% więcej, a meranti więcej o 20-37%. Dopłacimy za kolor inny niż standardowy, kształt okna, szprosy, czy zabezpieczenia antywłamaniowe.

okna drewniane

W oknach plastikowych jest podobnie. Dopłacimy około 10-31% za nietypowy kolor oraz za nietypowy kształt okna. W przypadku kształtu łuku koszt okna wzrasta podwójnie. W przypadku kształtu trójkąta lub trapezu – cenę mnoży się przez 1,5. Następnym aspektem podnoszącym cenę okna są szprosy naszybowe lub wewnętrzne. Pozostając przy szybach, musimy liczyć się z wyższym kosztem, jeśli chcemy zamontować szyby samoczyszczące, szyby dwukomorowe o Ug 0,5-0,7 W/(m2.K), czy szyby o wyższej izolacyjności akustycznej. Pakiety antywłamaniowe także podnoszą cenę okna. Klienci życzą sobie także okucia antywłamaniowe, które nie są w standardzie okna.

okna plastikowe

Jak widzimy, wiele czynników wpływa na koszt naszych okien drewnianych czy plastikowych. Dlatego wybierając się do autoryzowanego salonu sprzedaży okien, warto wcześniej poczytać o oknach i technologii w jakiej są produkowane. Wtedy bedziemy pewni, że nie dostaliśmy standardowego okna za dość wygórowaną cenę.

To też może cię zainteresować...