Ogrodzenie gabionowe

Ogrodzenie gabionowe to oryginalny rodzaj ogrodzenia. Dlaczego oryginalny? Dlatego, że gabion to prosta forma ogrodzenia a jednocześnie ekologiczna konstrukcja.

A z czego składa się takie ogrodzenie?

Gabion składa się z metalowych paneli wypełnionych naturalnym kamieniem. Druty są tak połączone aby tworzyć kosz w który można w dowolny sposób powkładać lub poukładać kolorowe lub szare kamienie. Druty powinny być wykonane ze stali, która utrzyma dość ciężką konstrukcję z kamienia. Nie powinna się odkształcać ani korować. Dlatego aby ogrodzenie gabionowe służyło długo to stal powinna być zabezpieczona powłoką antykorozyjną.

Jak postawić ogrodzenie gabionowe?

Należy wylać betonową wylewkę w której montujemy stalowe słupki. Do słupków przykręca się panele zabezpieczone łącznikami, które muszą utrzymać nasze wypełnienie, czyli kamienie. Konstrukcja powinna być bezpieczna i dostosowana do otoczenia. Ważna jest wysokość takiego ogrodzenia. Pamietajmy o przepisach stawiając ogrodzenie powyżej 2,2 m.

Gdzie gabiony sprawdzą się najlepiej?

Nasze naturalne ogrodzenie sprawdzi się najlepiej jako ogrodzenie na osiedlu mieszkaniowym, obiektach komercyjnych a najbardziej jako ogrodzenie domków jednorodzinnych. Idealnie współgrają z nowoczesną architekturą połączoną z kamieniem czy metalem. Elewacje budynków coraz częściej posiadają elementy kamienia, co z ogrodzeniem gabionowym stworzą wyjątkową architekturę.

Gabiony zdobią również ogrody pełniąc naturalną aranżację, np. jako obudowa grilla czy jako element małej architektury przydomowej. Nadają się na małe murki, schody, klomby czy jako mebel ogrodowy. Gabiony na terenach wietrznych służą do ochrony przed silnym wiatrem.

ogrodzenie gabionowe

Jakiego naturalnego wypełnienia użyć do gabionu?

Materiału jest sporo. Na dodatek jak się postaramy to możemy mieć go za darmo, a mowa o kamieniu polnym. Kamień można zbierać na polu czy łąkach. Ponadto używamy: kamieni granitowych, bazaltu, gnejsu, wapienia, kwarcytu, dolomitu. Nasz materiał na gabiony powinien być mrozoodporny, odporny na porastanie i mieć niską nasiąkliwość. Różnorodność kolorów kamieni sprawi że nasze ogrodzenie może tworzyć dzieła sztuki. Dla osób ceniących kształt bryły będą mieli okazję do świetnej zabawy podczas układania.

Ogrodzenie gabionowe można podświetlić tworząc ciekawe instalacje artystyczne. Gabiony izolują od hałasu, bronią nasze posiadłości od zanieczyszczeń oraz nie wymagają fundamentowania. Są prostymi i naturalnymi konstrukcjami ogrodzeniowymi. Naturalność materiału sprawia iż idealnie komponują się z otoczeniem.