Zastosowanie kamienia ogrodowego

Kamień ogrodowy dekoracyjny to idealny materiał do aranżacji ogrodów, skarp i podjazdów. Najważniejszą cechą kamienia ogrodowego jest jego naturalność i ekologiczność. Do również ważnych cech kamienia ogrodowego dekoracyjnego należą:

  • bogata szata kolorystyczna
  • różnorodność kształtu
  • różnorodność struktury
  • wytrzymałość
  • efektywność
  • estetyczność
  • funkcjonalność
  • dostępność

kamień ogrodowy

Kamień ceniony w pracy przez architektów zieleni: ogrodów, skwerów zielonych, parków czy inwestorów budowlanych. Kamień to najstarszy materiał budowlany, który przetrwał wiele lat bez zmiany jego struktury. Dlatego bardzo cenili go starożytni budowniczy jak i obecni inżynierowie ruchu drogowego i budowlanego. Kamień ogrodowy służy do wypełnienia wolnej przestrzeni wokół zieleni, głównie do tworzenia eleganckich skwerków zieleni miejskiej, przydomowych ogródków oraz aranżacji powierzchni rabatowych. Bardzo wiele możliwości kompozycji kamieniem ogrodowym daje każdemu architektowi krajobrazu. Produkt ten jest bardzo wdzięcznym naturalnym materiałem do pracy.

Kamień ogrodowy – zastosowanie

A jaki kamień ogrodowy dekoracyjny najlepiej wybrać? Do wyboru mamy kilka kamieni, w tym grys, otoczaki i korę kamienną. Wszystkie te materiały są ekologiczne i powstały w naturalny sposób zgodnie z naturą. Nasze kamienie ogrodowe pełnią również inne role niż dekoracyjne. Do jednej z nich należy zabezpieczanie gleby przez szybkim wysychaniem, ponieważ ogranicza parowanie wody. Ponadto zapobiegają zachwaszczeniu gleby hamując rozrost chwastów i perzu. Jeśli położymy agrowłókninę pod nasz żwir, to unikniemy przerostu wszelkich, niepotrzebnych zielonych roślin. Kamień dekoracyjny używany jest również do wykonania opaski wokół domu, aby otoczenie budynku wyglądało estetycznie. Ponadto zabezpiecza dom przed wilgocią, która zabezpiecza ściany przed zabrudzeniem.

Sołtys Sp. z o.o.

W kilku słowach opiszemy zalety poszczególnych kamieni ogrodowych dekoracyjnych:

Grys

Grys to naturalny kamień dekoracyjny powstały głównie z węglanu wapnia, przede wszystkim w postaci kalcytu. W tym przypadku mówimy o powstaniu grysu kremowego wapiennego stosowanego do utwardzanie podjazdów, opaski wokół domów. Stosowany może byc również przy obsypywaniu drzewek i krzewów. Natomiast grys czarny powstał w warunkach ciepłego, niegłębokiego morza w wyniku chemicznego wytrącenia się z wody morskiej. Intensywność koloru czarnego zależy od składu mineralnego i rodzaju domieszek. Ciekawym grysem pod względem barwy jest grys biała marianna. Jego charakterystyczna biała barwa skłania do stosowania go jako elementu estytyki i elegancji. Również grys zielony i granito cenione są za swoją wyjątkową barwę i indywidualizm.

Otoczaki

Otoczaki to kolejny kamień ogrodowy dekoracyjny z cechami naturalności i wytrzymałości. Bogata kolekcja kamieni pod względem koloru, kształtu i struktury. Do Państwa dyspozycji mamy otoczaki perłowe, antyczne i grecki biały. Wszystkie cechują się wysoką wytrzymałością, różnoraką strukturą kamienia i funkcjonalnością. Otoczaki stosuje się głównie do dekoracji ogrodów z racji ich wspaniałego koloru i kształtu oraz wielkości. Do dyspozycji mamy kamyki małe, średnie czy większe. Otoczaki chętnie wykorzystuje się jako element dekoracyjny wokół grodów.

Kora kamienna

Kora kamienna to gnejs, czyli skała metamorficzna powstała w warunkach naturalnych. Gnejs znany jest od czasów słowiańskich jako tzw. „zgnieciony kamień”. Najczęściej spotykany jest jako kamień o przewadze kolory ciemnego, ale zdarza się, że spotkać można gnejs biały lub prawie biały. Kora kamienna ma strukturę krystaliczną, nierównoziarnistą i masywną. Wyjątkowo odporna na działanie warunków atmosferycznych i stosowana jest jako alternatywa dla kory i zrębków. Bardzo dobrze sprawdza się również jako wypełnienie do gabionów oraz wzmacniania skarp i nasypów. Wdzięczny materiał dla architektów zieleni miejskiej.