Czym sugerować się przy wyborze zagęszczarki gruntu?

Zagęszczarki gruntu nazywane są także zagęszczarkami wibracyjnymi, płytowymi lub „skoczkami”. Głównym ich zadaniem jest zagęszczanie podłoża (gruntu) podczas prac drogowych i brukarskich. Najczęściej mówimy o zagęszczeniu podsypki pod chodniki, czy podjazdy. Zaletą takiego urządzenia jest jego uniwersalne wykorzystanie do każdego rodzaju powierzchni np. żwiru, piasku, gliny itp.

Przy doborze zagęszczarki należy zwrócić uwagę na wielkość, wagę i moc silnika. Ze względu na konkretny rodzaj prac musimy zwrócić również uwagę na wydajność ubijania, kierunkowość, wartość siły odśrodkowej, częstotliwość wibracji oraz dostępność akcesoriów. Z dostępnością akcesoriów bywa różnie, dlatego warto wybrać takiego producenta, który dysponuje zarówno częściami, jak i serwisem.

zagęszczarka gruntu

Do wyboru mamy zagęszczarki jednokierunkowe oraz rewersyjne.

Zagęszczarki jednokierunkowe

Zagęszczarki jednokierunkowe ręczne stosowane są głównie do mniejszych i lżejszych prac drogowych, takich jak zagęszczanie podsypki pod chodniki, czy podjazdy. W tych przypadkach nie jest wymagana zbyt ciężka maszyna. Do takich prac najlepiej posłuży zagęszczarka gruntu Dynamic Hzr 120, która idealnie nadaje się do ubijania piasku, grysu, żwiru i materiałów ziarnistych. Bardzo dobrze radzi sobie ona w przypadku zagęszczania wykopów lub fundamentów oraz niewielkich robót przy remontach dróg.

Do lekkich prac posłużą nam również zagęszczarki jednokierunkowe Dynamic ENAR ZEN 20 CGR, ENAR ZEN 16 CGR i ENAR ZEN 20 DGH. Wszystkie wymienione maszyny posiadają oryginalny silnik Hondy, który gwarantuje niezawodoną i bezawaryjną pracę urządzenia.

Zagęszczarki rewersyjne

Zagęszczarki rewersyjne to zdecydowanie cięższe maszyny w stosunku do zagęszczarek jednokierunkowych. Waga takich zagęszczarek waha się od 60 aż do 900 kg. Wagę jak i moc dobiera się stosownie do urządzenia i zakresu wykonywanych prac drogowych. Najczęściej wykorzystuje się je do zdecydowanie cięższych i bardziej wymagających prac w branży brukarskiej, budowlanej czy ogrodniczej. Mimo cięższej wagi zagęszczarki rewersyjne są proste w obsłudze dzięki niezawodnej pracy silnika Honda lub motorowi diesla – Hatz. Wszystkie zagęszczarki firmy Dynamic to wysokiej jakości urządzenia dostępne na rynku u najlepszego producenta maszyn drogowych i budowlanych firmy Pro-Masz z Santoka w województwie lubuskim.