Błędy przy montażu rynien

Wydawałoby się, że montaż systemów rynnowych to proste złożenie rynny w całość. Niestety, w niektórych przypadkach dopiero po pewnym czasie możemy przekonać się o poważnych zaniedbaniach ze strony fachowców – dekarzy. W ostateczności to my zostaniemy z konsekwencjami nieprawidłowego montażu systemu orynnowania. Jakie błędy popełniają dekarze przy montażu rynien? Oto pięć najczęściej powtarzających się błędów jakie popełniają fachowcy montując system orynnowania:

  1. niepoprawne obliczenia: na tym etapie błędy popełnić może projektant a także dekarz. Dekarz może zweryfikować obliczenia przy pomocy programom dostępnym przez producentów orynnowania. Należy pamiętać, iż orynnowanie do dachu płaskiego może różnić się od systemu orynnowania dachu spadzistego. Zdaża się, iż w ten sposób dobierzemy zbyt mały wymiar rynny i konsekwencją tego będzie spływ wody po dachu w miejscach niekontrolowanych.
    Również odpowiednia wysokość rynny względem połaci dachu ma znaczenie. Skutkiem zbyt dużej odległości rynny od połaci dachu będzie brak prawidłowego odpływu wody i w konsekwencji spowoduje zalanie elewacji domu. Z kolei zbyt mała odległość może skutkować oberwaniem całego systemu orynnowania. Prawidłowo dobrany system rynnowy powinien wystawać poza zakończenie pokrycia dachowego o nie mniej niż połowę swojej szerokości. A linia, która przedłuża płaszczyznę dachu powinna przechodzić od 1 do 2 cm nad rynną.

  2. nieuwzględnienie ruchów termicznych materiału: klimat ma wpływ na materiał z jakiego jest wyprodukowany system rynnowy. Rynny zbudowane są zazwyczaj ze stali i pcv, wtedy kurczą się lub rozszerzają. Producenci rynien stosują na swoich produktach odpowiednie oznaczenia zwane liniami dylatacyjnymi. Produkty z liniami dylatacyjnymi informują klienta o możliwości montażu rynny w odpowiedniej temeraturze.

  3. montaż rynien

  4. zbyt szeroki rozstaw haków: sa dwie zasady, które pozwolą prawidłowo zamontować haki: pierwsza – maksymalna odległość między elementami pierwszym a drugim musi wynosić 60 cm, druga zasada – w miejscu łączenia rynien z narożnikami hak podtrzymujący konstrukcję powinien być w odległości 15 cm od miejsca złączenia i po jego obu stronach. Skutkiem będzie odkształcenie instalacji rynnowej, pękanie pod naporem wody lub śniegu oraz jej przeciekanie.

  5. mała ilość obejm na rurach spustowych: dzieje się tak głównie przy montażu rynien pcv. Spust powienien mieć mocowanie co 1,8 m a taka odległość gwarantuje nieodkszatcenie się rynny np. pod wpływem temperatury.

  6. brak dodatkowych elementów systemu rynnowego: każdy producent systemu orynnowania ma swoje elementy łączenia i komplet akcesoriów służących do montażu takiego systemu oraz zaopatrują go w instrukcję montażu z opisem.

Warto zakupić dobry system orynnowania oraz wybrać sprawdzoną i dobrą ekipę montażową. Nasz dom będzie wtedy prawidłowo zabezpieczony przed deszczem i innymi warunkami atmosferycznymi.

To też może cię zainteresować...