Czyszczenie i przegląd systemu rynnowego

Zadaniem systemu rynnowego jest skuteczne odprowadzanie wody z dachu. Aby mieć pewność skutecznego odprowadzania wody przez rynnę, musimy dokonywać okresowych przeglądów naszych rynien. Musimy sprawdzić drożność rynien, sprawdzić czy nie zalegają w nich liście czy błoto, a nawet gałęzie. Musimy sprawdzić także szczelność i wypatrzeć ewentualne pęknięcia. Wtedy będziemy mieli pewność wykonywania prawidłowo zadania przez nasz system rynnowy.

A jak sprawdzić drożność rynien?

Najczęściej takie przeglądy robimy jesienią. Bowiem w tym okresie mamy największą ilość liści i silnych padów deszczu. Jesień to czas silnych wiatrów, które mogą doprowadzić do przesunieć rynien a nawet dekonstrukcji rynny. Również błoto potrafi zatkać rynny powodując tworzenie się czopa, a ten z kolei do odprowadzania wody po bokach niszcząć elewacje naszego domu.

Jak czyścić rynny?

Rynny czyścimy z drabiny pod warunkiem stosowania się do przepisów bezpieczeństwa. Jeśli możemy to liście i gałęzie wygarniamy ręką, a jeśli nie damy rady to staramy się użyć silnego strumienia wody do przepłukania rynny. Nawet jeśli pozostanie mała ilość liści to nie zrobi krzywdy rynnie. Natomiast w przypadku błota jest trudniej. Błoto musimy wymieść miotełką, bo inaczej porosną nam mchy czy trawa.

Niektóre systemy rynnowe jak rynny z pcw, cynku czy miedzi rzadziej zapychają się liśćmi z racji gładszej powierzchni. W przypadku rynien stalowych jest większa możliwość zatykania się, ponieważ z czasem rdzewieją a powierzchnia robi się chropotawa. Nowoczesne systemy rynnowe posiadają siatki nakładane na rynny od góry zatrzymujące liście i inne zanieczyszczenia. W takim przypadku musimy sprawdzić siatkę.

Do czyszczenia rynien nie należy używać ostrych narzędzi. Efekt końcowy może spowodować wymianę rynien na nowe.

Jak sprawdzić szczelność systemu rynnowego?

W okolicach jesieni i zimy musimy zrobić sobie spacer wokół naszego domu, najlepiej jak pada deszcz i poobserwować pracę rynien. Najczęściej uszkodzeniom ulegają rynny z pcw. Chociaż każdy system rynnowy narażony jest na pęknięcia, uszkodzenia czy nieszczelność.

rynny

Montaż rynien powinien być wykonany pod kątem, wtedy mamy naturany spad wody. Zdarza się, że nasi fachowcy nieprawidłowo zamontują rynny. Szczególną uwagę należy zwrócić na łączenia, załamania rynien czy haki montujące rynny. Dlaczego mamy zwrócić uwagę? Ponieważ okres zimowy to spore ilości śniegu, który może spowodować uszkodzenia rynny. Szczelność systemu rynnowego zauważymy gołym okiem, ale możemy wynająć fachowców do stwierdzenia tego stanu, a przy okazji zrobią przegląd całego systemu rynnowego.

To też może cię zainteresować...