Cechy dobrego okna dachowego

Okna dachowe wybieramy do mieszkania umieszczonego na poddaszu. Dla nas ważne jest, aby okno połaciowe chroniło nas przed ubytkami ciepła zimą, a latem chroniło przed przenikaniem ciepła do wnętrza mieszkania. Mówimy o współczynniku przenikania ciepła okna oznaczonym Uw i powinien być mniejszy niż 1,5, a dla szyby powiniem wynosić 1,2 oznaczonym symbolem Ug.

Następnym parametrem będzie klasa przenikania powietrza – dla dobrego okna jest to klasa 3 lub 4. Ważnym elementem jest wodoszczelność z racji opadu wody deszczowej napierającej na okno. Ciśnienie z jakim powinno okno sobie poradzić to 900 Pa, a w produktach bardzo dobrych nawet 1100 Pa. Najlepsze parametry dla ciśnienia okna to 1200 do 1250 Pa.

okna dachowe

Kolejnymi cechami są wytrzymałość na obciążenie wiatrem i współczynnik oporu akustycznego, który określa stopień w jakim okno tłumi hałas. W pierwszym przypadku klasa powinna być między 3 a 4, a w przypadku akustyki parametry powinny wynosić 30-32 dB.

Wybierając okno dachowe kierujemy się także wyborem materiału, wzornictwem, akcesoriami i ceną. Czy dobrze wybraliśmy… okaże się w codziennym użytkowaniu okna dachowego.

To też może cię zainteresować...