Jak walczyć z upałami w mieszkaniu?

Tegoroczne lato jest wyjątkowo upalne. Bardzo wysokie temperatury po 32 stopnie utrudniają życie zarówno ludziom jak i zwierzętom, a chyba najbardziej roślinom. Obecnie panująca susza wyniszcza zieleń, a jeziora cierpią na brak wody. Ale trzeba radzić sobie z trudnościami. W jaki sposób możemy walczyć z upałem w swoim domu? Oto kilka sposóbów.

Wiatraki

Zastosowanie wszelkich urządzeń elektrycznych wentylujących nasze powietrze w domu jest nieocenione. Każdy z nas używa zwykłego wiatraka lub montuje klimatyzaję. Bradzo dobrym rozwiązaniem jest używanie przenośnego klimatyzora.

Rolety zewnętrzne

Montowanie rolet zewnętrznych cieszy się coraz większym powodzeniem wśród klientów sprzedaży stolarki okiennej. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ zamontowana roleta skutecznie ogranicza przepływa promieni słonecznych do domu, a jednocześnie utrzymuje stałą temperaturę w domu. Dodatkowo mamy zabezpieczenie przed włamaniem i hałasem.

Rolety materiałowe, bambusowe, drewniane

Zamontowanie roletek materiałowych, drewnianych czy bambusowych w oknach również daje nam ochłodę, pod warunkiem, że będą opuszczone. Dzięki zasłoniętym szybom nie przedostaną się żadne promienie słoneczne, a dodatkowo mamy ochronę przed niepotrzebnymi gapiami.

Termomodernizacja budynku

Ocieplenie naszego budynku również skutecznie zapobiegnie nagrzewaniu się ścian, a jednocześnie unikniemy wysokich temperatur w domu. Ciekawostką jest to, żeby elewację budynku pomalować jak najjaśniejszą farbą. Dlaczego? Dlatego, że jasna farba odbija promienie słoneczne, a ciemna odwrotnie – pochłania. Taki sposób idealnie sprawdza się w Basenie Morza Śródziemnego.

Sadzenie roślin

Sadzenie roślin wokół domu również pomoże nam w walce z wysokimi temperaturami w domu. Bowiem rośliny będą odbijać lub asymilować część promieni słonecznych. Oczywiście, rozwiązanie to dotyczy budynków jednorodzinnych.

Minimalizujemy używanie urządzeń elektrycznych

Niestety, w okresie silnych upałów musimy zrezygnować z intensywnego korzystania z wszelkich urządzeń elektrycznych, np. nie oglądamy telewizora, to wyłączamy, nie korzystamy z komputera, to wyłączmy; nie słuchamy radia – wyłączmy. Oczywiście, starajmy się jak najmniej korzystać z piekarnika, kuchenki gazowej i elektrycznej. Po prostu gotujmy szybkie posiłki i pijmy bardzo dużo wody, najlepiej niegazowanej.

Rozsądne korzystanie z wody

Coraz więcej słyszymy o braku wody pitnej. Coraz częściej pojawiają się zakazy podlewania ogródków działkowych wodą z kranu, a jedynie deszczówką. Niestety, również w domu musimy rozsądnie korzystać z wody. Starajmy się brać szybkie i chłodne natryski, bo duża ilość pary wodnej sprawi, że będziemy mieli więcej wilgoci w domu. Jeśli chodzi o chłodzenie się w basenach to również róbmy to z rozwagą. Nikt z nas nie chce mieć astronomicznej kwoty do zapłaty po sezonie letnim, prawda?

Sposobów walki z upałami jest dużo. Każdy z nas musi rozsądnie radzić sobie z tak wysokimi temperaturami. Pamiętajmy, że upały mogą zagrażać naszemu życiu. Starajmy się korzystać z dobrych i sprawdzonych rad.

Zapraszamy do czytania.

To też może cię zainteresować...