Jak dbać o okna i bramy garażowe zimą?

Gdy zima za pasem, warto pamiętać o kluczowych elementach naszego domu, które separują jego ogrzewane wnętrze przed lodowatym powietrzem za zewnątrz. Stan techniczny okien, drzwi i bram powinien być przez nas traktowany z należytą pieczołowitością już w czasie jesieni, jeśli chcemy by uchowały się w dobrym stanie na nadchodzące lata. W końcu, zarówno niskie temperatury, śnieg, jak i wiatr mogą dokonać na nich uszkodzeń.

Zacznijmy zatem od przeglądu technicznego naszych okien i drzwi. Pierwszym niepokojącym sygnałem będą ewentualne zmiany w prawidłowym funkcjonowaniu – okna lub drzwi mogą się otwierać lub zamykać ciężej. Wtedy trzeba wyregulować je według instrukcji podanej przez producenta lub skontaktować się z fachowcem, który wykona regulację profesjonalnie. Po upewnieniu się, że ruchome części są odpowiednio wyregulowane, warto je odpowiednio zabezpieczyć. Do tego najlepiej sprawdzi się wazelina techniczna lub smar na bazie silikonu. Nasmarować należy przede wszystkim zawiasy oraz części okuć okiennych.

Równie ważną kwestią są uszczelki. Warto mieć na uwadze, że nieszczelne okna i drzwi mogą znacznie wpłynąć na zwiększenie rachunków za ogrzewanie – i to właśnie one są elementem najbardziej narażonym na uszkodzenie w czasie trudnych, zimowych warunków atmosferycznych. Niskie temperatury oraz wilgoć mogą spowodować mikrouszkodzenia uszczelek (takie jak pęknięcia lub wgniecenia), a te z kolei spowodują przenikanie zimnego powietrza do wnętrza budynku. Warto zatem pamiętać o regularnej konserwacji, która zapewni elastyczność uszczelek na dłużej, a okna i drzwi zachowają swoje właściwości izolacyjne. W tym celu najlepiej użyć smaru silikonowego lub wazeliny technicznej. Szczególną uwagę należy skupić na uszczelkach u dołu ramy okien i drzwi – właśnie tam ryzyko zniszczenia i zabrudzenia jest największe.

W przypadku bram garażowych, musimy także zadbać o konserwację mechaniki. Zanieczyszczenia przyspieszają korozję metalowych części i zużycie łożysk oraz sprężyn. By ochronić elementy metalowe, należy stosować specjalne smary przeznaczone do bram garażowych – koniecznie do użytku zewnętrznego. Powinniśmy go też użyć na prowadnicach, zawiasach oraz łożyskach rolek. Po nałożeniu preparatu, kilkukrotnie zamknijmy i otwórzmy bramę. Dzięki temu smar dokładnie przeniknie do wszystkich zakamarków.

To też może cię zainteresować...