Czy bramy garażowe mogą być energooszczędne?

Choć garaż często traktowany jest jako osobną od głównego budynku konstrukcję, to w wielu domach znajduje się on w bryle budynku i dzieli energię cieplną razem z pozostałymi pomieszczeniami. Często też, nawet w przypadkach, gdy garaż nie jest częścią bryły domu – to jest on ogrzewany ze względu na bycie często użytkowanym. W obu przypadkach warto zadbać o to, żeby energia zużyta na jego ogrzewanie nie uciekała na zewnątrz i nie generowała niepotrzebnych kosztów. Właśnie w takim celu istnieją bramy garażowe określane jako energooszczędne – izolacja przez nie zapewniana niweluje straty ciepła.

Do najbardziej kluczowych zagadnień mających wpływ na energooszczędność bramy zaliczają się jej współczynnik U oraz jej szczelność. Współczynnik U to fabryczny parametr określający stopień tego ile ciepła prze nią ucieka – im niższy, tym lepiej. Szczelność natomiast zależy od prawidłowego montażu bramy, jak i od jej rodzaju i modelu. Do najbardziej szczelnych należą bramy rozwierane – konstrukcyjnie przypominają one bardzo drzwi, a często dociskane są one przez wiatr do ościeżnicy.

Natomiast w przypadku bram rolowanych i segmentowych, styk skrzydła z ramą osłaniany jest przez prowadnicę. Najmniejszą energooszczędnością cechują się bramy uchylne – ze względu na brak prowadnicy, powstaje w nich między skrzydłem a ramą szczelina, która działa jak wentylacja – choć oszczędza to konieczności wykonywania otworów wentylacyjnych w pomieszczeniu.

Do najbardziej popularnych bram ze względu zarówno na otrzymywaną przestrzeń, łatwość dopasowania do typów garaży oraz szerokości wjazdu – jak i również swoją energooszczędność – należą bramy segmentowe. W modelach konstruowanych z myślą o zatrzymywaniu ciepła, pianka poliuretanowa wypełnia segmenty. Istnieją konstrukcje o zwiększonej do 60 mm grubości, które posiadają dodatkowy system uszczelnień obwodowych uszczelniających mostki termiczne występujące między kątownikami i ścianą oraz podwójne uszczelnienie na dolnym panelu, redukując nawet do 30% przenikalność cieplną w porównaniu do standardowych modeli. Aby uzyskać dodatkową szczelność, projektuje się łuk górny w taki sposób, aby dociskał on górny panel bramy do nadproża.

To też może cię zainteresować...