Co ma wþływ na energooszczędność okien?

Choć w cieplejszych miesiącach roku nie myślimy o tym wcale – a i w tych chłodniejszych przeważnie nie zwracamy na to stałej uwagi – to wiele zależy od tego jakie okna mamy zamontowane w naszych domach. Odpowiedniej klasy okna są w stanie zatrzymać znacznie więcej ciepła niż budżetowe odpowiedniki i tym samym umożliwić nam długoterminową oszczędność na ogrzewaniu.

Taki stan rzeczy zawdzięczamy technologii zastosowanej w oknach energooszczędnych – wypełnienie okien warstwami pianki poliuretanowej oraz aerożelem powoduje, że ich przewodzenie cieplne spada na tyle, że nawet wymogi budynków pasywnych – które muszą odznaczać się niemal zerowymi stratami ciepła – są spełnione.

Szyby okien także mają istotny wpływ na zatrzymywanie ciepła w pomieszczeniu – wybrane pakiety szybowe są nawet w stanie w zwiększonym stopniu pobierać energię słoneczną, i przekazując ją do wnętrza pomieszczenia, wykorzystywać jako dodatkowe źródło ogrzewania.

Istotną sprawą jest także mikrowentylacja – okucia okien muszą pozwolić na ich rozszczelnienie i doprowadzeniu przepływu powietrza z zewnątrz w taki sposób, aby nadmierny przepływ zimnego powietrza z zewnątrz nie wychładzał pomieszczenia – a sama mikrowentylacja nie powodowała ulatywania rozgrzanego powietrza z pokoju. Wyższej klasy okna energooszczędne posiadają za sprawą specjalnych okuć funkcję dostosowywania kąta uchylenia skrzydła, aby precyzyjnie wyregulować wymianę powietrza do pomieszczenia w zależności od temperatury na zewnątrz i naszego zaporzebowania.

Choć same skrzydła są ważne do zachowania ciepła w pomieszczeniu – to jeszcze bardziej istotny jest prawidłowy montaż okien. W przypadku okien energooszczędnych, stosowany jest montaż w warstwie ocieplenia ściany – co wymaga fachowego podejścia do montażu. Aby nie zniwelować zysku na energooszczędnych oknach poprzez spowodowanie wady w miejscu styku ramy z ościeżą, roboty montażowe muszą uwzględnić w jaki sposób siły obciążeń oddziałujących na okna będą przenoszone na bryłę budynku – i przeciwnie, upewnić się by obciążenia budynku nie będą przenoszone na konstrukcje okien. Ramy okien energooszczędnych oparte są na specjalnych kotwach, natomiast przestrzeń między oknem a ścianą wypełniania jest pianką montażową.

To też może cię zainteresować...