Czy warto inwestować w dobrą automatykę do bram garażowych?

Jeśli posiadamy własny samochód oraz garaż, brama garażowa jest jednym z elementów, które prawdopodobnie są przez nas codziennie używane. Jako ze względu na wygodę ich użytkowania, coraz większą popularnością odznaczają się bramy automatyczne. Jednak, brama bramie nierówna. Przy wyborze odpowiedniej dla nas winniśmy się sugerować nie tylko typem otwierania (boczne, uchylne, skrzydłowe, itp.), ale także możliwościami oferowanymi przez automatykę w niej zastosowaną. Zastanówmy się zatem jakich funkcji możemy się spodziewać po automatach do bram garażowych.

Najistotniejszym aspektem dla doboru automatu do bramy powinno być sprawne wykonywanie swojego najważniejszego zadania – otwierania bramy. Szczególnie istotne jest więc aby zadać sobie pytanie: ile razy w ciągu doby planujemy otwierać bramę? W przypadku stylu życia w którym często używamy samochodu lub potrzebujemy dostępu do garażu – oraz w przypadku bram do miejsc takich jak parking samochodowy wspólnoty mieszkaniowej – ilość cykli automatu na dobę może być liczona w dziesiątkach otwarć. Wtedy powinniśmy celować w znacznie wyższe standardy żywotności układu niż w przypadku bramy otwieranej dwa razy dziennie czy nawet rzadziej – w przypadku okazjonalnie używanej bramy działkowej wręcz niewskazane jest aby automat był zbyt wysokiej klasy ze względu na zwiększone ryzyko kradzieży. Parametry takie jak siła ciągnięcia i pchania mają tu kluczowe znaczenie – siła musi być dobrana do ciężaru bramy.

Warto także zastanowić się czy dobrać do bramy układ o napięciu 24V – które to zazwyczaj wyposażane są w moduły przeciwzgnieceniowe odwracające kierunek bramy w przypadku wykrycia przeszkody, mogą być zasilane awaryjne np. z akumulatora samochodowego. Jednak w przypadku bram ciężkich, powinniśmy zdecydować się raczej na napięcie 230V.

Do kluczowych aspektów przy doborze sterownika należą też funkcje zwiększające żywotność samego automatu. Jedną z najważniejszych jest funckja miękkiego startu oraz stopu – gdyż wyposażony w nie siłownik znacznie mniej zużywa części mechaniczne. Zabezpieczenie przeciw-przeciążeniowe, wejście awaryjne oraz lampa ostrzegająca nas przed kolizją oraz informująca o dotarciu sygnału z pilota to funkcje, nad którymi powinniśmy pomyśleć w pierwszej kolejności i dla których warto zainwestować dodatkowe fundusze, aby mieć przekonanie do bezpieczeństwa i niezawodności bramy. Co więcej, funkcje takie jak akumulator podtrzymujący czy możliwość otwierania z kluczyka mogą zaoszczędzić nasz cenny czas i umożliwić stały dostęp do garażu nawet w przypadku braku prądu.

W zależności od naszych upodobań, godnymi rozważenia są też automaty wyposażone w alternatywne metody otwierania bramy takie jak klawiatura czy moduł GSM – a także takie które zamykają bramę automatycznie po określonym przez nas czasie. W przypadku bram skrzydłowych wygodna jest także opcja furtki – częściowego otwarcia bramy, co ułatwia dostęp i zmniejsza zużycie siłownika.

Choć ostatecznie wybór napędu automatycznego do naszej bramy garażowej to kwestia wysoce personalna i zależna od naszej sytuacji budowlanej i finansowej – to zainwestowanie w lepszej klasy automat z pewnością nam się zwróci w przypadku bram użytkowanych na co dzień. Zwłaszcza jeśli weźmiemy też pod uwagę jakość oferowanego przez producenta wsparcia technicznego, dającego dodatkową gwarancję trwałości.

To też może cię zainteresować...