Jak wybrać modne ogrodzenie posesyjne?

Ogrodzenie wokół naszego domu pełni wiele ról – ma ono wyznaczać granice naszego terenu, odstraszać potencjalnych intruzów, bronić posesję przed ich wstępem i zapewniać nam prywatność. Oprócz roli funkcjonalnej, jego zadaniem jest także jednak funkcja estetyczna – odpowiednio dobrane ogrodzenie komponuje się z samym domostwem, maskuje nieatrakcyjne elementy otoczenia, upiększa widok widziany przez okna domu i umożliwia pochwalenie się pieczołowicie skomponowanym przez nas ogrodem. Roztropnie wybrane ogrodzenie może być wręcz elementem ozdobnym samo w sobie. Warto się zatem przyjrzeć dostępnemu dla nas wachlarzowi materiałów z których możemy zbudować atrakcyjnie prezentujący się mur wokół naszej posesji.

Jednym z popularnych materiałów do budowy ogrodzenia jest drewno. Drewniane sztachety powodują, iż domostwo nie odstaje od naturalnego krajobrazu, zaś samo domostwo ma wtedy bardziej przyjazny i nieformalny charakter. Drewno można też względnie łatwo przyciąć do oczekiwanego przez nas kształu i np. nadać dodatkowej głębi docinając sztachety w krzyżujące się kształty lub łuk wystający ponad płaszczyznę sąsiadujących murów. Jako iż drewno wymaga okresowej impregnacji, można do niego zastosować impregnaty koloryzujące, aby nasycić je pożądanym odcieniem.

Popularne są również ogrodzenia metalowe. Najczęściej spotykanym ogrodzeniem jest siatka rozpięta na metalowych słupkach – jednak, walory estetyczne takowych są znikome. Nieco lepiej prezentują się poziome przęsła aluminiowe, których jednolita, zwarta konstrukcja i srebrny kolor prezentują się nowocześnie, minimalistycznie i futurystycznie. Do bardziej klasycznego domostwa bardziej pasują natomiast przęsła stalowe – których ostre, łukowate krawędzie i szpiczaste elementy natychmiast nadają domostwu szlachetności – zwłaszcza jeśli zdecydujemy sie na metal ozdobnie kuty.

Inną opcją są ogrodzenia z kamieni. Szczelne i trwałe, mają bardzo efektowny wygląd uderzający swoim ciężarem. Łupana faktura kamiennych murów, podobnie jak drewno, swoją nieregularnością ułatwia domostwu wtopienie się w krajobraz i pasuje do przybytków o bardziej tradycyjnej architekturze – dopóki odpowiednio dobierzemy kamienie kolorystycznie do ścian budynku.

Wreszcie, można się pokusić o postawienie w postaci ogrodzenia żywopłotu. Ten typ ogrodzenia nie ma sobie równych w komponowaniu się z otoczeniem, nadając domostwu przytulnej atmosfery i zlewając się z zielenią naszego ogrodu. Żywopłoty z roślin takich buki, graby, klony polne czy lipy drobnolistne potrawią sięgać nawet 4 metrów wysokości, a wymagają jedynie przycięcia kilka razy w roku. Przy odpowiednim doborze roślin może nawet pełnić funkcję ozdobną – przemieszanie buku pospolitego z czerwonolistnym pozwoli nam osiągnąć niebanalną, dwukolorową naturalną ścianę.

To też może cię zainteresować...