Dachówki ceramiczne okryją każdy dach

Dachówki ceramiczne to jedne z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych okryć dekarskich. Kojarzone przede wszystkim z malowniczymi domami pokrytymi ich czerwonym kolorem, dla osób mających styczność z branżą dekarską bardziej zapewne przypominają o ich godnej odnotowania trwałości, wysokiej odporności na szkodliwe substancje oraz wytłumiania hałasu. Czy jednak, obiegowa opinia na temat ich uniwersalności w okrywaniu dachów o dowolnych kształtach jest prawdziwa i czy rzeczywiście są one w stanie dopasować się do każdego budynku?

Jednym z ważniejszych względów do rozważenia przy okrywaniu dachu dachówkami ceramicznymi jest ich waga – otóż należą one do jednych z najcięższych dachówek na rynku. Waga metra kwadratowego ceramicznych pokryć waha się od 40 do nawet 75 kilogramów. Jako takowych, lepiej ich zatem unikać w przypadku lżejszych więźb dachowych.

Kwestia dopasowywania dachówek ceramicznych do kształtu dachu jest natomiast zbliżona do popularnej opinii – nie ma w ich przypadku ograniczeń w kwestii zalecanego rodzaju dachu. Natomiast, sami producenci dachówki nakładają zazwyczaj ograniczenia co do minimalnego kąta nachylenia dachu aby móc bezpiecznie korzystać z dachówki – i owych ograniczeń powinniśmy być świadomi.

W przypadku dachówek ceramicznych angobowanych – to jest barwionych za pomocą rozrzedzonej gliny i barwników – powinniśmy mieć też na uwadze to, iż mieszkając na terenach o dużej wilgotności lub blisko lasów, ułatwiamy glonom zakotwiczenie się pośród naszych dachówek, co może spowodować ich porost po powierzchni dachu. Jednak w przypadku takich problemów, można zaimpregnować owe dachówki specjalnym preparatem.

Na korzyść uniwersalności dachówek ceramicznych przemawia natomiast niewielka ilość odpadów powstała podczas układania ich, szeroki wachlarz elementów takich jak gąsiory, dachówki skrajne, szczytowe, koszowe, antenowe czy też wentylacyjne, które idealnie dopasowują się do dachówek ceramicznych i stają się w ten sposób niemal niewidoczne oraz ich jeszcze bardziej imponująca paleta kolorystyczna, która jest znacznie większa niż w przypadku dachówek betonowych.

Reasumując zatem, dopóki jesteśmy w stanie stwierdzić, że nasza więźba utrzyma dach ceramiczny, możemy być przekonani, że inwestycja w dachówki ceramiczne będzie jednym z lepszych rozwiązań dekarskich do naszej dyspozycji. Trzeba jednak pamiętać oczywiście o tym, aby dopasować dachówki do naszego domu, zarówno pod względem funkcjonalnym jak i estetycznym – zwłaszcza w przypadku nowego budownictwa, które ma dużo mniej wspólnego z malowniczą czerwienią.

To też może cię zainteresować...