Parapet wewnętrzny jako elementy wykończenia

Parapet wewnętrzny musimy prawidłowo dobrać do rodzaju okna, jak i wystroju danego pomieszczenia. Parapet wewnętrzny montuje się jeszcze na etapie tynkowania. Wtedy też obmyślamy strategię wystroju naszego pokoju czy kuchni. Do wyboru mamy kilka rodzajów materiałów z jakich są robione parapety. Najczęściej wybieramy parapety z PCW. PCW jest odporne na rysowania, zadrapania, czynniki atmosferyczne, ale zakończenia tych parapetów nie należą do najpiękniejszych. Zazwyczaj są to plastkikowe zakończenia dobrane pod kolor parapetu i wciskane na materiał PCW. Mają też zalety. Są lekkie, łatwo utrzymać je w czystości i mają dobrą cenę zakupu. Alternatywą są parapety drewniane, które robi sie z drewna klejonego, odpornego na wysoką temperaturę czy zmiany wilgotności. Używa się głównie drzewa bukowego, dębowego czy sosnowego. Zabezpieczane są lakierem, farbą czy woskiem.

Dla specjalnych potrzeb klientów producenci parapetów przygotowali ofertę parapetów wewnętrznych z płyty meblowej obłogowanej. Są to parapety z naklejonym grubszym fornirem z naturalnego drewna o usłojeniu i kolorze niezależnym od płyty wewnątrz (używane jako blaty kuchenne). Zaimpregnowane olejem lub lakierem sprzedawane są na metry. Na rynku dostaniemy również parapety z materiałów drewnopodobnych. Do nich należą płyta laminowana, MDF czy postformingowa (płyta wiórowa oklejona laminatem HPL, z zaoblonymi krawędziami). Materiały te są trwałe, odporne na czynniki atmosferyczne, takie jak promieniowanie UV czy zmiany temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne.

parapet wewnętrzny

Jak dobrać parapet do wnętrza? Przede wszystkim nie powinien skupiać na sobie centralnej uwagi domowników i gości. Nie powinien być elementem dominującym w danym pomieszczeniua a jedynie uzupełnieniem innych elementów wykończenia, jak podłoga czy meble. Parapet wewnętrzny dobieramy do koloru i materiału okna. Zazwyczaj białe okna kompnujemy z białym parapetem PCW. Natomiast konkretny kolor parapetu może idealnie komponować się z kolorem ścian. Dyskrecja w aranżacji to połowa sukcesu.