Żaluzje, rolety i werticale

Wewnętrzne osłony okien stanowią jednocześnię dekoracje okna. Do takich osłon i dekoracji okien zaliczamy żaluzje, rolety i werticale, które osłaniają ono przed promieniami słonecznymi oraz zapewniają domownikom intymność przed sąsiadami czy przechodniami. Są także świetnymi dekoracjami okna i całego pomieszczenia dzieki różnorodności wzorów, materiałów i dodatków. A co mamy do wyboru? Do wyboru i dyspozycji mamy:

  • rolety z prowadnicami, wolnowiszące, rzymskie (podciągane)
  • żaluzje
  • weticale.

żaluzje, rolety, werticale

Rolety z prowadnicami nadają się do okien pionowych i połaciowych. Promienie słoneczne powstrzymywane są, gdy się je rozwinie, wtedy w pomieszczeniu robi się ciemniej i chłodniej. Wykonywane są z tkanin cienkich (bawełnianych lub jedwabnych) oraz grubszych (poliestrowych lub z włókna szklanego). Możemy dostać rolety z bambusa (modny materiał na wszystko) czy papieru. Materiały te są lekkie i łatwo wyciągają się z kasetek. Roletki na łańcuszku zwijane są na drążku, a prowadnice montowane są po bokach do ramy okiennej. Natomiast roletki wolnowiszące to zwane inaczej roletki mini. Posiadają niezabudowaną rolkę, na którą nawija się materiał, a żyłki napinające biegną od rolki do dolnej części okna. Roletki mini montuje się do ościeżnic. Producenci rolet kuszą nową propozycją roletek z ruchomą rolką, które możemy opuścić na dowolną wysokość. Wtedy pełni również funkcję tzw. zazdroski. Kolejną propozycją rolet są roletki rzymskie zaliczane do rolet wiszących. Materiał roletek poprzedzielany równolegle biegnącymi listewkami, a odstępy między listewkami wynoszą 10-20 cm. W momencie zwijania listewki unoszą się po kolei w górę, a materiał składa się w równą harmonijkę. Idealnie prezentują się na dużych przeszkleniach.

Żaluzje zbudowane są z szeregu równoległych lamelek połączonych ze sobą linkami i dzięki nim regulujemy dopływ promieni słonecznych do pomieszczenia. Robione są z aluminium i mają szerokość od 2,5 nawet do 5 cm. Mamy do wyboru żaluzje malowane (kolorowe) lub w naturalnym kolorze, matowe lub błyszczące. Strona błyszcząca odbija promienie słoneczne dlatego montowane są na zewnątrz. Matowa strona żaluzji odpowiada za pochłananie energii cieplnej i przekazywanie jej do wewnątrz pomieszczenia. Dostępne są także żaluzje o lamelkach z litego drewna, ale zdolność odbijania słońca jest bardzo mała. Malowane są bejcą lub lakierem przez co zabezpiecza drewno przed wyblaknięciem. Dla okien dachowych polecane są żaluzje z bocznymi prowadnicami, które zwiększają efekt zaciemnienia po zamknięciu lamelek.

Werticale to żaluzje pionowe najczęściej montowane w biurach i instytucjach użyteczności publicznej. Mało używane w domach. Wykonane z tkaniny szklanej lub poliestrowej, od dołu obciążone, tak aby były cały czas naprężone i proste. Do sufitu montowana jest szyna, po której poruszają się lamele sterowane sznurkiem lub plastikowym łańcuszkiem. Werticale możemy obracać w promieniu 180° wokół osi, rozsuwać i zsuwać. Parametry weticali jakie mogą osiągnąć w maksymalnej długosci to 7 m, a maksymalna szerokość to 5 m.