Okna drewniane mają swój urok i tworzą niesamowity klimat w domu. Są doskonałe pod wieloma względami. A dlaczego? Przede wszystkim drewno jest naturalnym materiałem do produkcji okien, a stanowią jedynie 15% całego rynku stolarki otworowej. Okna drewniane produkują tylko duże firmy, ponieważ produkcja okien z drewna to trudny i kapitałochłonny proces.
Zalety i wady okien drewnianych
Zalety okien drewnianych to:
- wysoka szczelność
- bardzo dobre parametry izolacji cieplnej i akustycznej
- nie wypaczają się
- mogą być malowane proszkowo
- mogą być lakierowane z widocznymi słajami
- mogą mieć dowolny kształt
- łatwe do naprawy, zarysowania lub uszkodzenia
- poddawane konserwacji mogą posłużyć kilkanaście lat.
Mają też nieliczne wady, takie jak częste konserwacje i są droższe od okien pcv.
Najczęściej na materiał do produkcji okien drewnianych wybiera się sosnę oraz mahoń i świerk. Z drewna robi się okna drewniane jednoramowe, gdzie rama powstaje z drewna wysuszonego, klejonego warstwowo i pozbawiona sęków i pęcherzy. Przed wilgocią okna drewniane chroni impregnacja ciśnieniowa, która polega na malowaniu ram farbami lub lakierami akrylowymi. Lakier akrylowy chroni powłokę drewna przed czynnikami atmosferycznymi i nadaje głębszy kolor. Okna pomalowane farbami są tańsze niż malowane lakierami.
Konserwacja okien drewnianych
A jak dbać o okna drewniane? Należy często poddawać je odnawianiu, która polega na usunięciu zniszczonej powłoki. Na rynku dostępne są okna drewniane z aluminiowymi nakładkami. Okna te wewnątrz mają naturalne piękno drewna, a na zewnątrz trwałe aluminium. Wtedy łatwo możemy pielęgnować swoje okna.
Konserwacja okien drewnianych powinna odbywać się raz do roku. Najlepiej przed zimą przesmarować okucia, a co 2 do 5 lat powierzchnię ram i okiennic pomalować lakierem, natomiast farbą w okresie co 5-8 lat. Ale podstawowym zabiegiem pielęgnacji i konserwacji jest mycie okien odpowiednimi środkami przeznaczonymi do okien drewnianych.