Bramy garażowe mają to do siebie, że dobór odpowiedniej automatyki, siłownika oraz panelu do niej to kwestia zarówno indywidualnych preferencji co do zastosowania, jak i możliwości dostępnych dla gospodarza.
W zależności od zapotrzebowań, możliwe są niniejsze konfiguracje otwierania bram:
- boczne: może przepuścić pieszych dzięki częściowemu otwarciu, udostępnia pełną szerokośc i wysokośc otworu.
- uchylne: udostępnia około 90% otworu, piesi mogą dostać się do garażu po instalacji bocznych drzwi skrzydłowych.
- rolowane: całkowicie niewidoczny napęd, brak dostępu dla pieszych.
- sufitowe: stuprocentowy dostep do otworu, nie zajmuje wewnętrznej przestrzeni, dostęp pieszych przez boczne drzwi skrzydłowe.
- skrzydłowe: zajmuje miejsce wyłącznie na zewnątrz garażu, pozwala na jego maksymalne wykorystanie.
Automatykę należy dobierać zależnie od tego czy zdecydujemy się na typ uchylny czy na typ sekcyjny. Typy uchylne są jednoelementowe i cofają się częściowo lub całkowicie do wewnątrz garażu. Bramy sekcyjne natomiast są zbudowane z połączonych zawiasami paneli, które wykonują ruch wzdłuż prowadnic. Otwierane panele są przesuwane w taki sposób, żeby nie wysuwać się poza przestrzeń garażu ani do jego wnętrza. Do dobrania właściwej automatyki, niezbędne jest skontrolowanie dostępnej przestrzeni ponad nadprożem bramy garażowej.
Równie istotny jest dobór odpowiedniego siłownika. Parametry takie jak długoścć prowadnicy, typ prowadnicy (pasowa, łańcuchowa), ciężar i gabaryty bramy, typ mocowania oraz głośność są istotne dla komfortowego użytkowania i minimalizacji ryzyka uszkodzenia. Co więcej, elektronika zastosowana w siłownikach także jest aspektem wartym uwagi – karta elektroniczna ułatwiająca dostep, oświetlenie wjazdu, baterie awaryjne w razie braku prądu oraz elektronika sterująca powodująca zatrzymanie bramy lub zmianę kierunku w przypadku napotkania na przeszkodę może wielokrotnie oszczędzić nam nieprzyjemnych sytuacji, kosztów, lub po prostu zwiększyć wygodę użytkowania.