Współczesne ogrodzenia systemowe produkowane są z wysokiej jakości stali ocynkowanej, zabezpieczonej dodatkowo powłoką malarską. Systemy ogrodzeniowe czołowych producentów, takich jak WIŚNIOWSKI, czy KONSPORT, wykonywane są w dość skomplikowanym procesie produkcyjnym, przy zastosowaniu nowoczesnych technologii zabezpieczenia stali przed korozją.
Pierwszym etapem jest chemiczne oczyszczenie elementów konstrukcyjnych ogrodzenia. W ten sposób przygotowana stal jest następnie zanurzana w kąpieli z ciekłego cynku. Tak przygotowane ogrodzenie jest odporne na wysokie i niskie temperatury i promieniowanie UV, a warstwa cynku działa w ten sposób, iż korodując szybciej spowalnia korozję samej stali.
Zabezpieczone antykorozyjnie elementy są następnie malowane proszkowo na jeden z kolorów z palety RAL, co stanowi dodatkową powłokę chroniącą przed wpływem czynników zewnętrznych.
Najlepsi producenci ogrodzeń metalowych zapewniają o wieloletniej odporności swoich produktów na korozję, udzielając nawet 10-letniej gwarancji.
Czas ten możemy wydłużyć, jeżeli regularnie malować będziemy nasze ogrodzenie wodną emulsją oleju silikonowego z dodatkiem rozpuszczalnika oraz terpentyny, która ma właściwości odpychające kurz oraz wodę.
Jednak bez względu na to jak trwałe i jakościowo dobre ogrodzenie wybraliśmy do ogrodzenia naszej posesji i jak bardzo o nie dbaliśmy, przychodzi taki moment, kiedy nasze ogrodzenie poddać musimy konserwacji.
Właściwe przygotowanie powierzchni
Konserwację naszego ogrodzenia metalowego rozpocząć powinniśmy od usunięcia powłok w tych miejscach, gdzie już uległy one zniszczeniu, a więc od zdrapania lub zeszlifowania odprysków, pęknięć i łuszczącej się farby. Do tego wykorzystać możemy szczotki metalowe, papier ścierny (najpierw grubo-, a potem drobnoziarnisty), lub użyć do tego szlifierki. Można również wynająć specjalistę i zastosować tzw. czyszczenie strumieniowo-ścierne za pomocą strumienia powietrza.
Po mechanicznym oczyszczeniu powierzchni musimy ją dokładnie odtłuścić przy użyciu odpowiednich rozpuszczalników. Można również użyć specjalnie do tego przeznaczonych aerozoli lub pian.
Malowanie ogrodzenia
Po właściwym przygotowaniu podłoża przychodzi czas na malowanie. Pierwszym etapem jest zabezpieczenie przed dalszym niszczącym działaniem rdzy. Użyjemy do tego farby gruntowej lub podkładu antykorozyjnego. W niektórych przypadkach gruntowanie trzeba wykonać dwukrotnie. Dopiero teraz przychodzi czas na nałożenie właściwej powłoki malarskiej. Do malowania użyjemy jednej z wielu dostępnych na rynku farb do metalu – tu nasze możliwości ogranicza tylko zasobność portfela.
Warto wspomnieć, że na rynku dostępne są również farby do stosowania bezpośrednio na rdzę – ich zastosowanie oszczędzi nam konieczności starannego przygotowania podłoża.
Dopiero po przeprowadzeniu wszystkich powyższych prac będziemy mogli na nowo cieszyć oko odnowionym i zadbanym ogrodzeniem. Nie zapominajmy jednak o stałej kontroli stanu naszego ogrodzenia i szybkim reagowaniu na nowe uszkodzenia, by niedopuścić do wystąpienia tzw. głębokiej korozji.
H.A.P. Borysiewicz