Błędy w montażu stolarki otworowej

Obecna technologia stolarki otworowej jest na wysokim poziomie. Kupno enerooszczędnego okna to połowa sukcesu. Druga połowa sukcesu to prawidłowo wykonany montaż takiego okna. Niestety, brak umiejętności ekip montażowych w prawidłowym montażu okien może doprowadzić do zniszczenia okna lub straty wszystkich tak ważnych dla nas walorów okna energooszczędnego.

Instytut Techniki Budowlanej (ITB) w Warszawie dokonał ekspertyz w dziedzinie źle wykonanych lub źle wbudowanych okien. Ekspertyzy zostały wykonane na zlecenie niezadowolonych inwestorów. Jakie błędy wykazały ekspertyzy? Oto kilka najczęstszych błędów jakie popełniają polscy montażyści:

  • okna motują na samą piankę, a rezygnują z kotew
  • jeśli używają kotew lub dybli to są nieprawidłowo używane – montowane
  • wstawiają okna w zbyt małe lub w zbyt duże otwory w murze
  • złe uszczelnianie szczeliny między oknem a murem
  • brak uszczelnienia dolnej szczeliny pod oknem
  • niedbałość w zachowaniu poziomu progów okien i drzwi balkonowych
  • podpierają okna klinami, a w późniejszej fazie są wyciągane by móc zamontować parapet
  • akceptują wszystkie pomysły inwestorów
  • akceptują widoczne gołym okien wady wstawionych okien.

montaż stolarki otworowej

Dzieje się tak na skutek braku wiedzy i umiejętności montażystów. Efektem końcowym jest zepsucie okna i muru, a przede wszystkim dysfunkcjonalności okna. Obecnie produkowane okna są bardzo szczelne, a szczelne okna nie sprzyjają swobodnej wentylacji pomieszczeń. Para wodna ucieka do szczeliny montażowej między oknem a murem, która wypełniona jest zazwyczaj pianką montażową. Zimą poprzez niskie temperatury woda skrapla się i moczy piankę, a pianka w niskiej temperaturze tworzy mostek cieplny, który niweczy enerooszczędność okna. Przykładem takiego nieprawidłowego montażu okna są zawilgocone ościeża na których rozwijają się grzyby i pleśnie, które wdychamy każdego dnia.

montaż stolarki otworowej

Godną uwagi jest sprawa edukacji takich ekip montażowych. Wiedzę mogą czerpać z instrukcji Instytutu Techniki Budowlanej, z Instrukcji Montażowych producentów okien oraz systemodawców profili okiennych. Również program edukacyjny „Mistrz Montażu” organizowany przez Zrzeszenie Montażystów Stolarki daje duże nadzieje na prawidłowo wykonywane montaże okien.

To też może cię zainteresować...