Zalety okien drewnianych

Okna drewniane mają swój urok i tworzą niesamowity klimat w domu. Są doskonałe pod wieloma względami. A dlaczego? Przede wszystkim drewno jest naturalnym materiałem do produkcji okien, a stanowią jedynie 15% całego rynku stolarki otworowej. Okna drewniane produkują tylko duże firmy, ponieważ produkcja okien z drewna to trudny i kapitałochłonny proces.

Zalety i wady okien drewnianych

Zalety okien drewnianych to:

  • wysoka szczelność
  • bardzo dobre parametry izolacji cieplnej i akustycznej
  • nie wypaczają się
  • mogą być malowane proszkowo
  • mogą być lakierowane z widocznymi słajami
  • mogą mieć dowolny kształt
  • łatwe do naprawy, zarysowania lub uszkodzenia
  • poddawane konserwacji mogą posłużyć kilkanaście lat.

Mają też nieliczne wady, takie jak częste konserwacje i są droższe od okien pcv.

Najczęściej na materiał do produkcji okien drewnianych wybiera się sosnę oraz mahoń i świerk. Z drewna robi się okna drewniane jednoramowe, gdzie rama powstaje z drewna wysuszonego, klejonego warstwowo i pozbawiona sęków i pęcherzy. Przed wilgocią okna drewniane chroni impregnacja ciśnieniowa, która polega na malowaniu ram farbami lub lakierami akrylowymi. Lakier akrylowy chroni powłokę drewna przed czynnikami atmosferycznymi i nadaje głębszy kolor. Okna pomalowane farbami są tańsze niż malowane lakierami.

okna drewniane

Konserwacja okien drewnianych

A jak dbać o okna drewniane? Należy często poddawać je odnawianiu, która polega na usunięciu zniszczonej powłoki. Na rynku dostępne są okna drewniane z aluminiowymi nakładkami. Okna te wewnątrz mają naturalne piękno drewna, a na zewnątrz trwałe aluminium. Wtedy łatwo możemy pielęgnować swoje okna.

Konserwacja okien drewnianych powinna odbywać się raz do roku. Najlepiej przed zimą przesmarować okucia, a co 2 do 5 lat powierzchnię ram i okiennic pomalować lakierem, natomiast farbą w okresie co 5-8 lat. Ale podstawowym zabiegiem pielęgnacji i konserwacji jest mycie okien odpowiednimi środkami przeznaczonymi do okien drewnianych.

PHU Mirax

PHU Mirax

PHU Mirax - firma działająca w branży stolarki otworowej. Na ofertę firmy składają się okna i drzwi z PCV, aluminium i drewna, bramy garażowe i przemysłowe, a także rolety, żaluzje, markizy i ogrody zimowe. Siedziba firmy znajduje się w Gorzowie Wielkopolskim. www.okna-mirax.eu

To też może cię zainteresować...