Czym wykończyć komin?

Jako iż komin wystający ponad dach jest elementem pracującym w trudnych warunkach atmosferycznych jak śnieg, deszcz, wiatr oraz wysokie temperatury, a także narażony na spaliny i iskrzenie z wewnątrz, należy przyłożyć specjalną wagę do tego, aby materiały za pomocą których zostanie wykończony były wyjątkowo odporne na te zagrożenia oraz charakteryzowały się niską palnością i topliwością.

Nie tylko jednak względy praktyczne powinny być czynnikiem decydującym o tym, czym wykończyć nasz komin. Jest on w końcu elementem bardzo wyeksponowanym i rzucającym się oczy ze względu na swoją pozycję, zwłaszcza w przypadku wyższych kominów. Zadbanie o to, by harmonizował stylistycznie zarówno z całym budynkiem jak i z pokryciem dachu jest zatem kluczowe, jeśli zależy nam na zachowaniu wrażenia estetycznego domu. Jeszcze przed wykończeniem dachu powinniśmy zatem zabrać się za pokrycie komina – także po to, by ułatwić sobie przemieszczanie i uniemożliwić jego zabrudzenie.

Najczęściej spotykanym wykończeniem komina jest gruba do 3 centymetrów warstwa tynku cementowego, okazjonalnie cementowo-wapiennego – ze względu na większą trwałość i odporność na wilgoć tego pierwszego. Komin przeważnie jest tynkowany dwuwarstwowo jak elewacja. Nie jest to niestety jeden z trwalszych materiałow – ale jest to tania i prosta opcja – którą można dodatkowo jeszcze utrwalić za pomocą farby elewacyjnej, która może go ochronić przez warunkami atmosferycznymi.

Równie często do pokrywania komina stosuje się cegłę klinkierową, która wygląda bardzo schludnie i efektownie. Nadaje się ona zarówno do obłożenia komina jak i wymurowania go z niej w całości. Jednak należy pamiętać o tym, by używać specjalnej zaprawy do klinkieru. Istnieje także możliwość obłożenia go płytkami klinkierowymi, co nie tylko jest stosunkowo łatwe, ale też nie niesie ze sobą ryzyka nadmiernego obciążenia wysokich kominów jak w przypadku cegły.

komin cegła klinkierowa

Dobrym rozwiązaniem jest także okładzina kamienna. Komin pokryty płytami z łupka jest wyjątkowo efektowny, zaś na rynku występuje mnogość zarówno naturalnych jak i sztucznych okładzin. Centymetrowa okładzina w płytkach kwadratowych o brzegach 30,5 cm nakładamy po naniesieniu zaprawy do fugowania. Po ukończeniu nanoszenia, możeby jeszcze zabezpieczyć komin preparatem blokującym przepuszczanie wody na bazie silikonu by nie przepływała ona do podłoża.

To też może cię zainteresować...