Ościeżnica drzwiowa – jaki mamy wybór?

Ościeżnica to jeden z głównych elementów drzwi wewnętrznych czy wejściowych. Zazwyczaj kupujemy ją w komplecie ze skrzydłem drzwiowym. Z czego składa się ościeżnica? Ościeżnica składa się z dwóch elementów pionowych, które nazywamy stojakami oraz elementów poziomych – górnego nadprożowego oraz dolnego, zwanego ślepym progiem. Zawiera dwa lub trzy zawiasy. W sprzedaży możemy kupić ościeżnice drzwiowe drewniane, metalowe, PCW i alumniniowe. Ościeżnice drewniane wykonane są z z drewna klejonego i jest zazwyczaj z takiego samego drewna jak skrzydło. Ościeżnica metalowa zbudowana jest z blachy stalowej ocynkowanej, przeważnie o grubości 1,2 –1,5 mm, fabrycznie oklejana albo wykańczana okleiną. Jeśli chodzi o ościeżnicę z PCW to wykonana jest z takiego samego materiału jak skrzydło i dodatkowo wzmacniana kształtownikiem stalowym. Alumniniowa ościeżnica ma budowę profilu komorowego i jest malowana farbą.

Producenci drzwi oferują swoim klientom możliwość zakupu ościeżnicy stałej lub regulowanej. Czym się różni ościeżnica regulowana od stałej? Otóż, ościeżnicę regulowaną możemy dostosowywać do każdej szerokości ścian. Taki przypadek mamy w starym budownictwie, kiedy jest duża szerokość muru. Regulowanie polega na założeniu opaski maskującej (regulowanej), która nakładana jest na ścianę po obu stronach muru, tworząc miły efekt wizualny. Łatwe w montażu i uniwersalne w swojej prostocie. Natomiast ościeżnica stała posiada szerokość taką jak standardowa grubość murów. Na wyposażeniu brak opasek maskujących, a do montażu używa się listewek ozdobnych, które maskują łączenia i niedoskonałości. Jest trudniejsza w montażu i używana jedynie pod standardową szerokość ścian.

ościeżnica drzwiowa

Kupując futrynę musimy znać szerokość muru, wielkość powierzchni i położenie otworu drzwiowego. Ościeżnica powinna być dopasowana kolorem i okleiną do skrzydła drzwiowego. W innym przypadku może dziwnie wyglądać. Ponadto drzwi muszą pasować do wystroju wnętrza. Nie zawsze nowoczesne drzwi będą pasować do antycznego stylu i odwrotnie.

To też może cię zainteresować...