Dach nowoczesnego budynku powinien być nie tylko efektowny i dobrze dopasowany do konstrukcji całego budynku, ale przede wszystkim wytrzymały i tani. Producenci pokryć dachowych wciąż proponują klientom nowe, coraz bardziej wymyślne technologie. Ciekawą ofertą na polskim rynku budowniczym są klinkierowe dachówki z surowcami mineralnymi.
Technologię wytwarzania dachówek klinkierowych, prasowanych z masy półsuchej, opracowano w Instytucie Szkła i Ceramiki (ISIC) w Warszawie wspólnie z zakładem Ceramika Tarona z Tarczyna.
Pokrycie dachowe z nowych dachówek jest bardzo lekkie – metr kwadratowy waży około 28 kg, podczas gdy tradycyjna dachówka ceramiczna – ok. 56 kg. Mniejsza waga dachówek pozwala na budowę lżejszej konstrukcji dachu, a to obniża koszty.
NOWOCZESNE DACHÓWKI Z ODPADÓW
„Do wytwarzania naszych dachówek klinkierowych z odpadów wykorzystuje się gliny, podobnie jak w tradycyjnych dachówkach ceramicznych. W tym wypadku głównym surowcem są gliny klinkierowe i kamionkowe oraz, co jest nowością, odpady surowców skalnych. Stanowią one do 40 proc. składu masy” – wyjaśnia współautor technologii, Czesław Flis z Instytutu Szkła i Ceramiki.
Odpady w postaci pyłów pozyskiwane są najczęściej ze składowisk zakładów wytwarzających grysy dla budownictwa i drogownictwa.
Jak wyjaśnia Flis, sposób produkcji dachówek jest taki sam, jak płytek ceramicznych (ściennych lub podłogowych), a zatem do ich wytwarzania nie jest potrzebne budowanie nowej linii technologicznej.
W RÓŻNYCH KSZTAŁTACH I KOLORACH
„Surowce przemiela się na mokro w młynach kulowych. Następnie zawiesina wodna jest suszona w suszarniach rozpyłowych. Otrzymany granulat, o ziarenkach średnicy pół milimetra, prasuje się pod ciśnieniem ok. 280 kG/cm kw. w specjalnie formie” – mówi pracownik ISiC. W zależności od potrzeb otrzymuje się dachówki w różnych kształtach. Obecnie są to tzw. karpielówki.
Dachówki takie można barwić za pomocą cienkiej warstwy angoby (glinki ceramicznej, pochodzącej z surowców ilastych i ewentualnie barwników) lub szkliwić tak samo, jak płytki ceramiczne. Dachówki mogą być w rozmaitych kolorach: naturalnej czerwieni, miedzi, w kolorze piaskowym, antracytowym, w różnych odcieniach niebieskiego lub zielonego.
MROZOODPORNE I WYTRZYMAŁE
„Opracowane przez nas dachówki charakteryzują się znacznie wyższą mrozoodpornością i większą wytrzymałością niż tradycyjne dachówki ceramiczne (40 N/mm kw., w porównaniu do 11-14 N/mm kw. w tradycyjnej dachówce)” – wyjaśnia Czesław Flis.
Dachówki klinkierowe prasowane z masy półsuchej są też o około 70 proc. tańsze niż te wykonywane z cenionego przez budowlańców łupka szlachetnego, niepalnej skały osadowej odpornej na różne warunki atmosferyczne. Dzięki zastosowaniu techniki prasowania możliwe jest nadawanie tym dachówkom różnych faktur, także imitujących łupek naturalny.
Technologia opracowywania nowych dachówek powstała przy współfinansowaniu Komitetu Badań Naukowych.
PAP – Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch
źródło: www.naukawpolsce.pap.pl